Розацеа є поширеним хронічним дерматозом, що зустрічається у близько 20% від загальної чисельності населення, найчастіше дебютує у жінок після 30 років і, в першу чергу, вражає центральну частину обличчя, в тому числі щоки, ніс, очі, підборіддя та чоло.
Шкірні прояви включають: чутливу шкіру, стійку еритему, вузлики, гнійнички та телеангіектазії. Вказані зміни, зважаючи на локалізацію на видимих ділянках обличчя та хронічний перебіг, можуть викликати психологічні розлади, наприклад, збентеження, тривогу і низьку самооцінку, які негативно впливають на якість життя. Саме цим і зумовлена актуальність даної проблеми ще з 14 століття, коли вперше було описано даний стан французьким лікарем Гі Де Шольяк. Не менш актуальною зважаючи навіть на величезні досягнення сучасної медицини залишається проблема контролю розацеа і сьогодні.
Відповідно до переважання клінічної симптоматики розрізняють: еритематозно-телеангіектатичну, папуло-пустульозну форми, фімозну та очну. Відомо, що все починається з рум’янця, тимчасового розширення капілярів і швидкоплинної еритеми, підвищення чутливості шкіри. Згодом розвиваються телеангіектазії, що в практиці зазвичай називається куперозом, та стійка еритема, особливо на щоках і носі.
У більш важких випадках відмічається наступна стадія – поява папул і пустул, а згодом і гіперплазія сальних залоз на носі та інших ділянках обличчя – розвиток фіми.
Хоча виразність симптомів може зменшуватися на нетривалий час, в довгостроковій перспективі у більшості пацієнтів захворювання схильне до повільного прогресуючого перебігу.
Суть розацеа – ангіоневроз – досі залишається не достатньо контрольованою.
Щоб отримати найкращі результати, лікування повинно починатися з освіти пацієнта. Хоча медикаментозне або лазерне лікування можуть допомогти зменшити або очистити ознаки розацеа, повсякденні звички пацієнта можуть спричинити новий спалах.
Слід навчити своїх пацієнтів робити те, що може допомогти зменшити спалахи. І насамперед визначити особисті тригери – причини, які викликають почервоніння шкіри. Позаяк відомі тригери, які є найчастішою причиною у більшості пацієнтів з розацеа.
Люди, у яких є розацеа, найчастіше вказують, що їх шкіра досить чутлива до сонця. Для захисту потрібно:
- застосовувати сонцезахисний крем широкого спектру дії із SPF 30 (або вище) щодня перед тим, як відправлятися на вулицю з повторними нанесеннями;
- уникати полуденного сонця, шукати тінь;
- надягати капелюх з широкою облямівкою на вулиці, носити захисний від сонця одяг та сонцезахисні окуляри.
Якщо емоційний стрес викликає спалах розацеа, порадьте:
- знайти діяльність, яка знімає його (хобі, йога, медитація);
- робити щось, що до вподоби щодня;
- у стресову хвилину зробити глибокий вдих, затримати його та повільно видихнути.
Перегрівання завжди призводить до розширення судин, що вкрай небажано для пацієнтів з розацеа. Поради:
- прийом теплих ванн і душа, а не гарячих;
- вдягатися в кілька шарів, щоб була змога частково зняти одяг при перегріванні;
- намотування холодної мокрої хустинки на шию;
- споживання прохолодного напою замість гарячого;
- застосування вентилятора або кондиціонера;
- перебування подалі від камінів, обігрівачів та інших джерел тепла.
Захист обличчя від вітру та холоду. Це непросто зробити в певні сезони, але можна вдягати захисні маски, хустинки, застосовувати так звані «бар’єрні» креми, замінити пішу прогулянку на транспортний засіб, менше перебуваати на вулиці у вітряну та морозну погоду.
Якщо спалахи розацеа викликає прийом алкоголю, то червоне вино може бути найбільшим винуватцем. Зменшити спалахи від алкоголю можна, якщо:
- пити біле замість червоного вина;
- додавати до алкогольних напоїв воду або сік, щоб зменшити його кількість;
- обмежити себе 1 або 2 напоями, і після кожної чарки/келиха випивати велику склянку холодної води;
- припинити вживання алкоголю.
Уникати споживання будь-якої гострої їжі.
Фізична активність потужний тригер. Та від такої корисної звички не варто відмовлятися, адже можна:
- обмежити свій час тренування на свіжому повітрі;
- під час виконання вправ зберігати прохолоду;
- знизити інтенсивність;
- вправлятися в комфортних умовах (влітку – зал з кондиціонуванням або затінена доріжка, взимку – закрите приміщення);
- мати рушник, який можна змочити в холодній воді, а потім обгорнути шию;
- мати пляшку з холодною водою, що зможе охолодити.
Багато засобів по догляду можуть подразнювати шкіру з розацеа. Використання м’яких засобів по догляду за шкірою та делікатний підхід, які підберуть дерматолог чи косметолог, можуть допомогти запобігти спалаху. Варто уникати використання засобів, що містять ментол, камфору або лаурилсульфат натрію, стійкого або водостійкого макіяжу.
Незважаючи на те, що досі остаточно не з’ясовані етіологія і патогенез захворювання, відомі кілька досить ефективних методів лікування високих доказових рівнів, що можуть успішно застосовуватись розацеа І стадії. Але жоден з них не призводить до повного виліковування, а тільки дає можливість підтримувати захворювання під контролем.
До переліку таких лікувальних засобів місцевої дії, відносять: бримонідин тартрат, місцевий метронідазол, азелаїнову кислоту та пімекролімус.
Лазерна терапія може зменшити еритему та телеангіектазії за кілька сеансів. В даний час зазвичай використовують імпульсний лазерний барвник (PDL) та інтенсивне імпульсне світло (IPL).
Позаяк і сучасні косметологічні методи корекції розацеа І стадії дозволяють отримувати виражений позитивний результат в наступних випадках:
- на початковій стадії захворювання, коли з проблемою можна впоратися шляхом призначення адекватного домашнього та професійного догляду за шкірою;
- при непереносимості або протипоказаннях до застосування фармакологічних препаратів;
- при супутніх вікових змінах шкіри;
- при бажанні пацієнта застосування саме косметологічних методів.
Підбір м’яких засобів для очищення шкіри з високим ступенем очищення і без її подразнення – перший крок. Для жирної шкіри використовуються засоби з антисептичною і протизапальною дією; при сухій/зневодненій шкірі, лущенні – ефективні фруктові кислоти і сорбітол, які м’яко розчиняють забруднення і відлущують тільки поверхневий шар рогових лусочок, не пересушуючи шкіру і не стимулюючи підвищене зроговіння.
Гідрофільне мило
ТОНЕР-ФІЛЕР
Після вмивання рекомендується використання тонерів або делікатне протирання лосьйоном на неспиртовій основі з екстрактами лікарських рослин або відварами трав з протизапальним та заспокійливим для шкіри ефектом (екстракт каштана, арніки, ромашки, гамамелісу, водорозчинна олія мигдалю і масло ши).
Крем для регулярного догляду за шкірою пацієнта з розацеа повинен одночасно володіти кількома властивостями: звужувати капіляри, укріплювати їх стінку, попереджати подразнення та почервоніння шкіри, зволожувати, відновлювати, захищати від УФ-променів. В якості активних інгредієнтів такі креми містять вітаміни К, А, Е, РР і С, флавоноїди, рутин та екстракти бузини чорної, безсмертника, каштана, пантенол, поліненасичені жирні кислоти та ін.
Косметологічні кабінетні процедури для відновлення пошкодженого шкірного бар’єру, що може викликати загострення або погіршувати перебіг розацеа, є важливою і, нерідко, визначальною складовою комплексного догляду при першій стадії розацеа. Відомо, що до порушення шкірного бар’єру призводять фактори зовнішнього середовища (тепле й сухе повітря в приміщеннях, надмірно вологе й холодне – на вулиці, перебування на відкритому сонці, мороз, вітер), а також застосування деяких топічних лікувальних засобів (азелаїнова кислота).
Протоколи таких процедур включають використання м’якого засобу для комплексного глибокого очищення, тонера для багатофункціонального догляду за шкірою, ензимного пілінга, маски з «анти-куперозною» дією, заспокійливого крему для шкіри з куперозом.
Застосування класичних пілінгів при розацеа через пошкодження епідермісу, підвищення чутливості шкіри до УФО та безпосереднє її подразнення протипоказане. Однак застосування ензимних пілінгів (бромелайн, папаїн) допомагає делікатно відлущувати роговий шар епідермісу, а молочна кислота поряд з оновленням епідермісу володіє й зволожуючою дією.
Підбираючи сироватку та маску, як невід’ємні складові доглядової процедури для багатофункціональної дії, варто звернути увагу на інгредієнти, які зменшують почервоніння, покращують тонус судинної стінки, зменшують її проникність, володіють дренажним ефектом та ефективно зволожують поверхневі шари шкіри.
По завершенні процедури – нанесення фінішної сироватки та денного (з сонцезахисним фільтром SPF 15) чи нічного крему, які підтримують ефект процедури, ефективно відновлюючи захисну функцію шкіри. Досягнути такого ефекту при курсовому застосуванні можна за рахунок інтенсивного пролонгованого зволоження, живлення структури епідермісу, укріплення судин, нормалізації мікроциркуляції, заспокоєння «подразненої» шкіри, а також високоефективного сонцезахисного фільтра.
Шуленіна Олександра
Лікар-дерматолог, косметолог, кандидат медичних наук.